Altıncı Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği 47. Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Tüm delegelerin desteğini alan Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural yeniden başkan seçildi.

TESKOMB’a bağlı 6. Bölge ESKKKK Birliği Olağan Genel Kurulu Antalya’da gerçekleştirildi. Coşku ve birlikteliğin hakim olduğu 47. Olağan Genel Kurulu’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu telekonferans aracılığıyla bağlanırken, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, TBMM Katip Üyesi Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ak Parti Antalya Milletvekili Tuba Çokal, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Burdur Valisi Ali Arslantaş, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, Isparta, Burdur ve Antalya illerinin Ticaret İl müdürleri, Halkbankası Bölge Koordinatörü Mikail Özdemir, oda başkanları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri genel kurula katıldı. Genel kurulda divan başkanlığını TESKOMB Genel Başkan Yardımcısı Bahri Şarlı yürüttü.

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural tüm katılımcılara teşekkür ederek “Esnaf ve Sanatkarlarımıza ve teşkilatımıza hizmeti hayatının en temel gayesi haline getirerek ilkeli, özverili, başarılı çalışmaları ve kararlı, istikrarlı, donanımlı, sürdürülebilir, kalıcı politikaları neticesinde teşkilatımızı sürekli geliştirerek büyüten, Esnaf ve sanatkarlarımızın sosyal ve ekonomik refahlarını sağlayarak, teşkilatımızın bütün çalışmalarında bizlerden destek ve katkılarını hiç bir zaman esirgemeyerek daima bizlerin yanında yer alan, Aynı teşkilat içerisinde çalışmaktan ve mücadele etmekten büyük onur ve gurur duyduğum, Genel Kurulumuza katılarak bizleri onurlandıran Kooperatifçilik konusunda büyük bir duayen haline gelmiş, Varlığından güç bulduğumuz, kendisinden yaşamımızın her döneminde feyz aldığımız, Türkiye esnaf ve sanatkarının hamisi, kanaat önderimiz çok değerli büyüğümüz, TESKOMB Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül ve şahsım adına; tüm katılımcılara hoş geldiniz der, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi. Bölge Birliği Başkanı Tural “Bugün 66 kooperatifimiz 63 bin ortağımız 5 milyar 125 milyon liralık plasmanımızla Türkiye’nin en büyük ikinci bölge birliğiyiz. Bu başarının mimarları siz değerli kooperatif başkanları, yönetimleri ve çalışanlarıdır. Bölge Birliğimizin ve kooperatiflerimizin her aşamasında başarı için katkı koyan sizlere teşekkür ederim” diye konuştu.

Başkan Tural’ın konuşmasının ardından Bölge Birliği tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi.

83 YILDIR ESNAFIN YANINDAYIZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Halkbank Bölge Koordinatörü Mikail Özdemir “83 yıldır Halkbank olarak üretecimizin esnafımızın çiftçimizin KOBİ’mizin ihracatçımızın ve halkımızın yanında tüm gücümüzle hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Adına taşımaktan gurur duyduğumuz halkımızın bize duyduğu güvenle daha nice yıllar boyunca siz değerli kooperatiflerimizle inanç güç ve azimle birlik beraberlik içerisinde yürümeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Birlik üyeleri ve banka arasında ahenkli çalışmaya gösterdiği büyük özen nedeniyle Sayın Bölge Birliği Başkanımız Ahmet Tural’a huzurunuzda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

ESNAF İÇİN VERDİKLERİ MÜCADELEYİ İYİ BİLİYORUM

Burdur Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik de “Hayatlarının ve çalışmalarının en başına devleti ve milleti koyan esnafımızın faaliyetlerinde kıymetli Genel Başkanımızın, özellikle sayın büyüğümüzün esnafın hak ve hukukunu koruma ve alınması gereken tedbirler açısından ne zaman nerede nasıl isteneceğini bilmesi açısından çok büyük hizmetler verdiğini sizler gibi ben de yakından biliyorum. Allah kendilerinden razı olsun” dedi.

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK BÖLGE BİRLİĞİ

TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, de “Şimdiye kadar bin kooperatifin genel kurulunu tamamladık. 30 bölge birliği toplantısını yaptık. Burası sondan ikincisi. En son Ankara’yı yapıp sonra Merkez Birliğimizin genel kurulunu yapacağız. Tabi Antalya’ya gelmemezlik olmazdı. Çünkü başarılı birliklerimizden biri. Bir gün Altıncı Bölge Birliğine başarılı birlik demeyi hiç düşünmüyordum Demek ki diyebilecekmişim. Çünkü Burdur Birliğinden eskiden beri çok sıkıntılar yaşamıştım. Son 10 senedir. Burdur, Türkiye’de ikinci büyük bölge birliği haline geldi. Öncelikle Ahmet başkana yönetime ve tüm arkadaşlarımıza bu konuda şükranlarımı sunuyorum” dedi.

PANDEMİDE ESNAFA 74 MİLYARLIK KREDİ SAĞLADIK

Salgın sürecinin 2002 yılından bile kötü olduğunun altını çizen TESKOMB Genel Başkanı Akgül “Tam 1.5 yıl dükkan açamadık. Ama ne esnaf başını kaldırdı, ne isyan etti, ne yürüdü, ne yazarkasa atıldı. Çünkü bugün esnafına bakan, esnafın yanında olan, esnafın her halinden anlayan Cumhurbaşkanımız var. Allah razı olsun kendisinden. Benim teşkilatımda 10 bin üye var. Bunlar çeşitli siyasi görüşlere sahip. Hepsinin başkanlığını yapıyorum ama burada siyaset konuşmuyorum. Biz ne yaptıysak esnafa nasıl ses çıkartmadıysak nasıl karnını doyurduysak bu önce Cumhurbaşkanının iradesi sonra sizlerin çalışkanlığıyla oldu. Türkiye’de iki yıl içinde en çok takdir edilen kesim sağlık çalışanlardır. Ama inanın bir o kadar Halk Bankası çalışanları ve esnaf kefalet kooperatifleridir.” diye konuştu. Pandemi aşamasında 74 milyar lira kredi dağıttıklarını kaydeden Akgül, “Kimseye yaranamıyoruz. Ama olsun. Biz esnafa yaranıyoruz. Sizlerin sayesinde esnaf dükkanını açtı. Gece gündüz çalışıp bu işi götürdük” diye konuştu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU BAŞKAN TURAL’I TEBRİK ETTİ

Genel kurula telekonferansla bağlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Ahmet Başkanımıza fırsat olursa, genel kurula katılırım demiştim ama buğu fiziken aranızda olmasam bile canlı bağlanarak heyecanınıza ortak olmak sizlerle hasret gidermek istedim. Davet için çok kıymetli Ahmet Başkanımıza da teşekkür ediyorum. İnşallah en yakın zamanda fiziksel olarak da bir araya gelmek nasip olur. Bölge Birliğimizin Olağan genel kurulunda tek aday olarak seçime girecek olan çok değerli dostum Ahmet Tural ve yeni yönetimini tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah en kısa zamanda ziyarete geleceğim. Kooperatifinizi ziyaret edeceğim. 6. Bölge Birliğine bağlı 66 kooperatif ve 60 bin üzerindeki esnaf ve sanatkarımıza hayırlı işer diliyorum. Rabbim birliğinizi ve beraberliğinizi daim etsin. Bugün beni de aranıza dahil etmenizden onur duydum” dedi.

ESNAFA ÖNEMLİ DESTEK SAĞLANDI

Pandemi sürecinde esnafa hükümetin pek çok destek sağladığını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, TESKOMB bünyesinde takibe düşen kredileri yeniden yapılandırıp, temerrüt ve gecikme faizlerini silerek esnaf ve sanatkara önemli katkı sağlandığını söyledi. 6. Bölge Birliğinin çalışma sınırları içinde Manavgat ,Alanya, Akseki, Gündoğmuş ilçelerinde yaşanan yangın felaketinden sonra esnaf ve sanatkârlarına kooperatif kefaletiyle kullandıkları kredilerin taksitlerini 1 yıl süreyle ertelendiğini ve TESKOMB genel Merkezi tarafından Antalya Valiliğine 2.5 milyar liralık yardım gönderildiğini anımsatan Çavuşoğlu, bu destekler dolayısıyla TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül’e de teşekkür etti.

ÇOKAL’DAN HAYIRLI OLSUN TEMENNİSİ

Antalya Ak Parti Milletvekili Tuba Çokal da konuşmasında genel kurulun hayırla vesile olması temennisinde bulundu.

5 MİLYAR 125 MİLYONLUK DESTEKLE ESNAFIN YANINDA OLDUNUZ

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç de sadece Kovid 19 salgını değerlendirildiğinde Türkiye’nin diğer ülkelerden ayrışarak bu mücadelenin içinden çıktığını ifade etti. “Türkiye’de 18 yılda yapılan özellikle sağlık, iletişim, ulaştırma altyapısına yapılan yatırımlar, üretim noktasında tedarik ve lojistikte de ülkemizin gelmiş olduğumuz noktadan dolayı ülkemiz büyük sorunlar yaşamadan bu badireyi atlamasını bilmiştir” diyen TBMM Başkanvekili Bilgiç, “Covid 19 salgınının esnafımız tarafından daha az zararla atlatılması noktasında TESKOMB Genel Başkanı ve onun başkanlığında tüm başkanlar ve Halkbankamıza ve esnafımıza sağladığı plasmandan dolayı da teşekkür ediyoruz. Başkanım 6 milyar liralık varlıktan bahsetti. Bu varlık zaten esnafın zor günü için biriktirilmiş bir akçe. 2002 yılında boş bir kasa ile alıp bugün 6 milyar lira getirdiniz ama bu 6 milyarın yanında esnafa sağladığınız destek 74 milyar liranın üzerinde oldu. Sadece 6. Bölge Birliği olarak baktığınızda 130 milyon lira bir varlığınız var ama bu varlıkla 5 milyar 125 milyon liralık bir rakamla vatandaşın yanında oldunuz. Allah hepinizden razı olsun hepinize teşekkür ediyorum iyi ki, varsınız” dedi.

BAŞKAN TURAL’DAN TEŞEKKÜR

Yapılan konuşmaların ardından genel kurul anısına Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural tarafından TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’e, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül’e, Başkan Yardımcısı Bahri Şarlı’ya, milletvekillerine, valilere ve Halkbank Bölge Koordinatörü Mikail Özdemir’e armağan verildi. Gündem maddelerinin okunmasının ardından tüm bölge temsilcilerinin desteğiyle Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural yeniden başkan seçildi. Başkan Tural, genel kurulu onurlandıran başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere, tüm katılımcılara ve kendisine güvenoyu veren tüm delegelere teşekkür etti.