Açıklamalar

Eğirdir Gölü Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yapılır?

Eğirdir Gölü ve çevresindeki yerleşim yerleri, alternatif turizm yönünden son derece zengin bir bölge diyebiliriz. Yılın istediğiniz zamanında Eğirdir’e gelerek burayı keşfe çıkabilir, konaklama imkanları sayesinde birkaç gününüzü bu bölgeye ayırabilirsiniz. Yemyeşil ormanlık alanlarla ve meyve bahçeleriyle kaplanmış olan Eğirdir Gölü, deniz seviyesinden yüksekte olmasından dolayı yazın gitseniz bile sizi bunaltmayan bir yer.

Eğirdir Sivrisi’ne doğru yol aldığınızda sizleri Eğirdir’in ve Yeşilada’nın muhteşem manzaraları karşılıyor. Burada bir süre bekleyip fotoğraflar çekerek bu anlarınızı ölümsüzleştirebilir, sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızla paylaşarak belki onları da buraya gelmeleri için teşvik edebilirsiniz. Elma bahçeleriyle meşhur olan Eğirdir’e ister Isparta üzerinden ister Antalya üzerinden gelin, buraya yaklaştıkça sağlı sollu elma bahçelerinin arasından geçme şansına sahip oluyorsunuz. Eğer tam mevsiminde giderseniz aracınızı müsait yere park edip dalından bir tane koparıp eşsiz tadına bakabilirsiniz.

Eğirdir Gölü’nde Gezilecek Yerler

Göller Yöresi’nin tam merkezinde olduğundan bahsettiğimiz Eğirdir’e gittiğinizde neler yapabileceğinizi sizlere kısaca bahsetmek istiyoruz. Tek başınıza, arkadaşlarınızla ya da tur şirketleriyle gitmiş olmanız hiç fark etmiyor. Eğer doğa yürüyüşleri yapmayı ve gezmeyi seviyorsanız bölgenin ziyaretçilerine sağlamış olduğu imkan oldukça memnun edici diyebiliriz.

Yeşil Ada: Eğirdir’in en turistik bölgesi olan bu yer, şehir merkezine 1.5 km uzaklıkta olupgöl üzerinde bulunan küçük bir kara parçasıdır.Ulaşımın karayoluyla da sağlandığı bu yerde bulunan lokantalarda balık yiyebilirsiniz.Çok küçük bir yerleşim yeri olmasına rağmen tarihi zenginlikleri de barındıran Yeşilada’da Aya Stefanos Kilisesi de bulunuyor. Bunun dışında Müslahattin Dede ve Eflatun Dede Türbeleri de ziyaretçilerin uğrak yerlerinden bazıları.

Kovada Gölü: Eğirdir Gölü’nün devamı niteliğinde olan bu yer, Eğirdir Gölü’nden taşan fazla suların burayı doldurmasıyla meydana geliyor. Eğirdir’e yaklaşık 24 km uzaklıkta olan Kovada Gölü, sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve içerisinde barındırdığı yüzlerce çeşit hayvandan dolayı ‘Milli Park’ adına da sahiptir.

Aya Stefanos Kilisesi: Yeşilada içinde bulunan bu kilise, 19. Yüzyılın ortalarında inşa edilmiş.1993 senesinde Eğirdir Belediyesi tarafından restore edilen kilisenin yanları moloz taşlarla örülmüş. Eski dönemlerde Hristiyan hacı adayları Kudüs’e gitmeden önce buraya uğrayarak ayinler düzenledikleri belirtilmektedir.

Antiocheia, Pisidya: Ülkemizin Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinin birleştiği noktada yer alan bu antik kent, Yalvaç ilçesinin kuzey bölümünde 1 kilometrelik alanı kapsıyor.

Eğirdir Kalesi: Antik çağlarda birçok medeniyete ev sahipliği yapan Eğirdir Kalesi iç ve dış kale olarak tasarlanmış ve iç kalesi günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Net bilgiler olmamakla beraber geçmişinin M.Ö. 4. Yüzyıla kadar dayandığı söyleniyor. Kaleye çıktığınızda karşınızda duran muhteşem manzaranın tadını çıkarın ve bu anlarınızı da fotoğraflamayı ihmal etmeyin.

Hızırbey Camii: Burada bulunan camilerin en büyüğü olan Hızır Bey Camii, Ulu Cami olarak da adlandırılır. Kesin olmamakla birlikte caminin yapılış tarihinin 1328 yılında kadar dayandığı tahmin ediliyor.

Altınkum Plajı: Gölün yüzmeye en müsait olduğu bu alan güvenli ve sığ oluşu nedeniyle tercih edilen plajlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kıyıdan 150 metre açılsanız bile boyunuzu geçmeyen su ve görevli cankurtaranlar sayesinde her türlü tedbir alınmış. Ayrıca plaj için de çadır kurma alanları da bulunuyor. Mavi Bayrak ile ödüllendirilen Altınkum Plajı’nın yumuşacık kumsalı insanları kendine çekmeyi iyi biliyor.

Dündar Bey Medresesi (Taş Medrese): Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1237 yılında inşa edilen bu yapı,zamanında han olarak hizmet vermiştir. Sonraki dönemlerde Hamidoğlu Dündar Bey tarafından medreseye dönüştürülmüştür.

Eğirdir Ne Yenir?

Göl kıyısında bulunan balıkçılarda, alabalık, levrek, ve sazan yemenizi öneriyoruz. Özellikle Eğirdir’de özel hazırlanan soslu levrek en önemli spesiyelleridir. Bunların dışında Eğirdir, Isparta yolunda bulunan tarlalarda yetişen, elma ve vişneler de seçenekler arasındadır.

Eğirdir Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?
Eğirdir Gölü, Isparta ilinde yer alır. İstanbul, Sakarya, Bilecik, Afyon, Isparta, Eğirdir istikametlerini kullanarak, karayolu ile ister kendi aracınızla, isterseniz otobüs ile gidebilirsiniz. Isparta Eğirdir arası yaklaşık olarak 46 kilometre, ve aracınız ile yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

İstanbul Eğirdir arası, 575 kilometredir, ve aracınız ile yaklaşık 9 saat sürmektedir. İzmir Eğirdir arası yaklaşık 455 kilometredir ve aracınız ile 6 saat 30 dakika sürmektedir. Bursa Eğirdir arası yaklaşık olarak 400 kilometredir ve aracınız ile yaklaşık 6 saat 10 dakika sürmektedir.

 

Lokasyon

Egirdir, Isparta, Turkey

İlçe
Not Available
Today's work schedule is not available
 • Pazartesi

  Açık 24 saat

 • Salı

  N/A

 • Çarşamba

  N/A

 • Perşembe

  N/A

 • Cuma

  N/A

 • Cumartesi

  N/A

 • Pazar

  N/A

 • 9 Aralık 2023 21:10 yerel zaman

Kategoriler
mood_bad
 • Henüz yorum yok.
 • İnceleme ekle