Açıklamalar

Kovada Gölü Milli Parkı, kendinizi doğal yaşamın içerisinde bulacağınız güzel bir ortam barındırıyor. Göller Bölgesi’nde yer alan Isparta Kovada Gölü nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti, gezilecek yerleri, kamp alanı gibi hakkında bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.

İçindekiler

·         1 Kovada Gölü Milli Parkı Hakkında Bilgi

o    1.1 Milli Park’ta Neler Yapılabilir?

o    1.2 Ziyaretçi Tanıtım Merkezi – Doğa Müzesi

o    1.3 Isparta Kovada Konaklama

·         2 Kovada Gölü Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

o    2.1 Kovada Gölü Milli Parkı Giriş Ücreti 2022

 

Kovada Gölü Milli Parkı Hakkında Bilgi

Kovada Gölü Milli Park, Isparta sınırları içerisinde bulunan, yemyeşil doğa ile çevrelenmiş şirin bir gölden meydana gelmiş güzel bir mekân. Isparta’nın meşhur Eğirdir Gölü‘nden gelen bir kanaldan beslenen Kovada, kafa dinlemek isteyenlerin ve tabiatla baş başa vakit geçirmek isteyenlerin yıllardır tercih ettiği bir mekan konumunda.

Kovada Gölü, kızılçam, karaçam, saplı-sapsız-saçlı meşeler, kokar ağaç ve ardıç gibi bir çok farklı ağacın bulunduğu milli parkda, bitki çeşitliliğde hayli fazla. Bunun yanı sıra, tam bir doğal yaşam alanı olarak bir çok hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor. Milli park sınırlarında en çok rastlanan yaban hayvanları, yaban domuzu, tilki, tavşan, sansar, porsuk ve sincap.

Milli Park’ta Neler Yapılabilir?
Doğa severler için biçilmiş bir kaftan olan göl ve çevresi, ziyaretçileri için bir çok aktivite imkanı da sunuyor. Milli Park içerisinde ziyaretçi tanıtım merkezi, müze, piknik alanları, yağmur barınakları, seyir terasları ve iskeleler bulunuyor.

Milli parkta birbirinden güzel yürüyüş rotaları bulunuyor. Alan içerisinde tabelalar ile yollar gösterilmekte. Yürüyüş rotaları hakkında bilgileri Ziyaretçi Tanıtım Merkezi’nden edinebiliyorsunuz. Dağ yönünde yapacağınız yaklaşık 1 saatlik tırmanma sonunda Akbel’e çıkabilirsiniz. Gerçi biraz yorulsanız da, karşınıza çıkan manzara karşısında bütün yorgunluğunuzu unutacaksınız.

Geziniz esnasında, yarımadada bulunan kuş gözlem istasyonuna uğrayarak birbirinden farklı kuş türleri ve manzarayı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca yanınızda fotoğraf makinenizi de bulundurmayı ihmal etmeyin. Çünkü gezi süresince çok güzel enstantaneler yakalama imkanı bulacaksınız.

Ziyaretçi Tanıtım Merkezi – Doğa Müzesi
Kovada hakkında ayrıntılı bilgileri öğrenmek için milli parkı gezmeden önce Ziyaretçi Tanıtım Merkezi‘ni ve Doğa Müzesi‘ni gezmeniz yararınıza olacaktır. Burada, milli park hakkında ayrıntılı bilgiler edinebileceğiniz gibi, bölgede yaşayan ve ölü olarak bulunan içi doldurulmuş hayvanları inceleyebilirsiniz. Ayrıca müzede bir de kafeterya yer alıyor.

Isparta Kovada Konaklama
Kovada’da konaklama için bir tesis bulunmuyor. Bunun için en yakın yer olan Eğirdir otelleri‘ni değerlendirebilirsiniz. Kamp alanı olarak imkanları bakımından pek tercih edilmeyen bir yer diyebiliriz.

Kovada Gölü Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?
Kovada Milli Parkı Isparta‘ya 65 km, Eğirdir ilçesi’ne 30 km mesafede bulunuyor. Antalya’ya ise, 115 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kovada Gölü yol tarifi; Eğirdir Sütçüler üzerinden Antalya yönüne giderken Sütçüler tabelasından dönerek Milli Park’a ulaşabilirsiniz. Haritadaki konumunu görmek için tıklayın.

Kovada Gölü Milli Parkı Giriş Ücreti 2022
2022 yılı Isparta Kovada Gölü Milli Parkı giriş ücreti şöyle:

·         Normal: 11 TL

·         İndirimli: 22 TL

·         Otomobil: 33 TL

·         Minibüs 99 TL

·         Midibüs: 165 TL

Lokasyon

Kovada Gölü, 32100 eğridir/Isparta

İlçe
Açık
Çalışma saatleri: 14:00 - 12:45
 • Pazartesi

  Açık 24 saat

 • Salı

  14:00 - 12:45

 • Çarşamba

  14:00 - 12:45

 • Perşembe

  14:00 - 12:00

 • Cuma

  14:00 - 12:45

 • Cumartesi

  14:00 - 12:45

 • Pazar

  Açık 24 saat

 • 22 Mayıs 2024 05:44 yerel zaman

Kategoriler
mood_bad
 • Henüz yorum yok.
 • İnceleme ekle